Examensarbetet handlar om att undersöka olika typer av vattenlås för industriella applikationer och hur de kan fungera under varierande driftsfall. Fokus ligger på att hantera kondens, gasflöden och trycksäkring på ett robust och flexibelt sätt – något som är aktuellt i många typer av processanläggningar. Målet är att ta fram lösningsförslag och modeller som kan användas i framtida projekt.
Idén till examensarbetet kom från Relitor och David inspirerades av möjligheten att arbeta i en miljö där teori möter praktisk tillämpning. Han kände dessutom till Relitor sedan tidigare genom arbetsmarknadsmässan M-Jet och var särskilt intresserad av att göra sitt examensarbete hos ett lokalt teknikkonsultföretag i regionen.
– Jag har alltid varit intresserad av industrin och av att skapa lösningar som faktiskt används i verkligheten. Att få arbeta praktiskt med konstruktion och utveckling, och se hur idéer kan bli något konkret känns mycket givande, säger David Rosén.
Under examensarbetet kombinerar David sina kunskaper inom både maskinteknik och processteknik och får jobba i CAD-miljö med tillämpade konstruktionsmoment. Han får samtidigt möjlighet att arbeta nära erfarna konstruktörer och beräkningsingenjörer i Relitors dagliga verksamhet.
När han inte ritar CAD-modeller eller analyserar flöden trivs David bäst på gymet och ute i naturen – gärna på skidor tillsammans med sin schäfer. Efter studierna hoppas han kunna fortsätta arbeta i norra Sverige och bidra till utvecklingen av regionens industri.
För Relitor är examensarbeten ett viktigt sätt att samarbeta med studenter och lärosäten, samtidigt som nya perspektiv och idéer får ta plats i verksamheten. Så vi är väldigt glada att få ha David hos oss nu under våren.




